top of page
La Cala Resort
LaCala utepool
La Cala Resort Classic Room
LaCala Golfresort
La Cala rumsbild
LaCala fastigheter
LaCala golfgreen
LaCala flygbild Hotell
LaCala barbord
LaCala pool
LaCala kvällsbild pool
LaCala arla golfgreen
LaCala Golf röda rum
LaCala vinbar
LaCala entré
LaCala klubbhus soffa
LaCala Europa course
LaCala Europa golf course
LaCala Asia course
LaCala Golf drivinrange
LaCala balkongvy
LaCala Golf Asia course
LaCala restaurang
LaCala Caracala Spa
LaCala Spa pool
LaCala spa bastu
LaCala golfbanebild
La Cala American course1st
La Cala Asia course 18th

La Cala Resort

Costa del Sol, Mijas Costa

Hotellet ligger strax söder om Malaga några minuter från Marbella och havet. Det är ett 4-stjärnigt hotell i hjärtat av de tre golfbanorna. Hotellet går i Andalusisk stil och erbjuder härlig utsikt över golfbanorna, restaurangerna, barerna samt poolområdet. En komplett anläggning fylld med aktiviteter och faciliteter att komplettera golfandet. Med närhet till stad, nöje, golf och hav finns goda förutsättningar till en härlig vistelse.

La Cala Spa upplevelse med tillgång till det termiska badet, behandlingar och olika bad, bastu, motions bad, lounge och soldäck.

Golfbanorna

La Cala Golf är en exklusiv anläggning inte långt ifrån Marbella men ändå lite avsides, inbäddat i bergen. Med utsikt över 3 fantastiska golfbanor och närhet till stad, nöje och hav finns det goda förutsättningar till en härlig vistelse.

Campo America course
En utmanande och kuperad bana med tuff ruff och väl ondulerade greener.
Det kuperade landskapet kräver eftertanke inför varje slag. Par 72, 6009 meter. 

Campo Asia course
En spektakulär bana med många utmanande hål. Vatten vaktar både på 5:e och 12:e green och stor noggrannhet krävs för det avslutande 18:e hålet. Par 72, 5925 meter. 

Campo Europa course 
En bana med generösa fairways och något större greener än de andra två banorna. Älven, Ojen, är en stor del av banans karaktär och den påverkar inte mindre än 8 utav av banans 18 hål. På denna slinga ser du mer av det inhemska växtlivet och skogsdungar med korkek, eukalyptus och olivträd. Par 71, 6014 meter. 

Klubbhuset i Andalusisk stil erbjuder förutom rymliga omklädningsrum med pro shop, padel, gym, squashbana och bastu även en nyrenoverad och kulinarisk restaurang och bar med härlig utsikt över Asia course

Från 8 750:-

7
Nätter

PRISLISTA

Faciliteter:
Enkel/dubbel/juniorsviter Dusch, wc, TV, fri Wifi
2 restauranger och barer

 

Aktiviteter:
3st 18-håls golfbanor, La Cala Spa, frisör, pool

Tennis, squash samt 3 padelbanor

Avstånd till:
Golfbana: 0 km
Strand: 7 km
Malaga: 40 min bil
Centrum: 7 km 

Antal rum: 107 st

Bra att veta om Spanien

Våra Resevillkor

Datum & Priser

Fästpunkt 1
bottom of page